6.2nH Unshielded Multilayer Inductor 300mA 250 mOhm Max 0402 (1005 Metric)
| Part Status | L-RMS |
|---|---|
| Mounting Type | 100MHz |
| Ratings | 5.6GHz |
| Frequency - Self Resonant | 5.6GHz |
| Inductance | 6.2nH |
| Size / Dimension | 0.039 L x 0.023 W (1.00mm x 0.58mm) |
| Current Rating | 300mA |
| Current - Saturation | - |
| DC Resistance (DCR) | 250 mOhm Max |
| Q @ Freq | 10 @ 100MHz |
| Packaging | L-RMS |
| Inductance Frequency - Test | 100MHz |
| Type | Multilayer |
| Package / Case | 100MHz |
| Material - Core | Ceramic |
| Supplier Device Package | 0402 (1005 Metric) |
| Shielding | - |
| Series | L-RMS |
| Operating Temperature | 5.6GHz |
| Tolerance | ±0.3nH |
| Height - Seated (Max) | 0.018 (0.45mm) |
reviews
Reviews
Related Products



PRODUCT REVIEW
You're reviewing